Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chełmnie

St. ogniomistrz Karol Piórkowski – strażak z KP PSP w Chełmnie – odebrał odznakę “Honorowy Dawca Krwi

      St. ogniomistrz Karol Piórkowski – strażak z KP PSP w Chełmnie – odebrał odznakę “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Odznaczenie jest nadawane przez ministra zdrowia tym dawcom, którzy poprzez oddanie co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającej tej objętości jej składników, w sposób szczególny przyczynili się do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.
Z powodu panującej pandemii, ze względów bezpieczeństwa, niemożliwa była organizacja zbiorowej uroczystości wręczenia odznaczenia. Strażak, który jest zarazem ratownikiem medycznym w chełmińskim szpitalu, odebrał odznaczenie w Chełmnie z punktu pobrań krwi przy szpitalu.

Odznaczenie wręczyła Grażyna Milaszewska, kierownik chełmińskiego punktu terenowego oddziału RPCKiK w Bydgoszczy – oddział terenowy w Grudziądzu.
Karol Piórkowski z Chełmna oddaje krew od 2005 roku. Na ten “pierwszy raz” zdecydował się za namową kolegi.
– Pierwszy raz krew oddałem w marcu 2005 roku – mówi Karol Piórkowski. – Od tego czasu robię to co dwa miesiące. W sumie do tej pory oddałem już 22,4 litra. Zdecydowałem się na to, aby oczywiście móc pomóc ludziom, którzy tej krwi potrzebują. Byłem tuż przed wojskiem. Kolega oddał, jego tata od dawna oddawał, więc i ja się przyłączyłem.
Po śmierci mamy, 38-latek porządkując jej dokumenty, znalazł złotą odznakę.

– Nie wiedziałem wcześniej, że w czasach swojej młodości mama też była honorowym krwiodawcą – mówi Karol Piórkowski. Sam jest nie tylko strażakiem w chełmińskiej KP PSP, ale również ratownikiem medycznym w szpitalu w Chełmnie. Jak mówi, stara się wszystkich zachęcać do tego, aby też dzielili się z innymi życiodajnym płynem. Organizuje ponadto mistrzostwa drużyn sanitarnych z Alicją Jabłońską z Chełmży. Chełmińska KP PSP dostała dzięki takim akcjom odznaczenie od PCK za współpracę i propagowanie krwiodawstwa.

Monika Smól

dziennikarz
“Gazeta Pomorska”